در این بخش، به ترتیب محورهای مسابقه، مطالب و مستنداتی منتشر گردیده است تا نسبت به هر کدام از محورها اطلاعات اولیه و راهنمایی داشته باشید که بتواند ایده پردازی شما را تحریک و سامان دهی کند. دقت داشته باشید داده ها، سوال ها و مثال های مطرح شده فقط برای باز شدن ذهن شما بیان شده اند و ایده پردازی در هر محور محدود به این موارد نیست.

توضیحات محورها

1- افزایش مطلوبیت استفاده از حمل و نقل عمومی

آلودگی هوا و ترافیک سنگین از مهمترین چالش هایی هست که کلانشهرها با آن دست و پنجه نرم می کنند. کلان‌شهر اصفهان در سال ۱۴۰۱ طی ۳۶۵ روز، فقط ۹ روز هوای پاک را تجربه کرده است.
خودروهای شخصی که غالبا تک سرنشین هستند علاوه بر ایجاد ترافیک با مصرف روزانه حدود ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین از اصلی ترین منابع متحرک آلاینده هوا محسوب می شوند.
حمل و نقل عمومی شامل وسایلی مانند مترو، اتوبوس و تاکسی از این جهت که حجم بالایی از مسافر را با یک وسیله جابه جا می کند و نیاز به پارک در مقصد ندارد در کاهش ترافیک و کاهش آلودگی هوا بسیار موثر هستند. اما این که مردم به جای استفاده از خودروی شخصی از حمل و نقل همگانی استفاده کنند، خود مساله مهمی است. چون استفاده از خودروی شخصی راحت تر است و مسافر می تواند از درب منزل در هر زمانی که بخواهد با خودرو به سمت مقصد خود راه بیفتد؛ اما سفر با حمل و نقل همگانی سختی هایی از قبیل پیاده روی تا ایستگاه و انتظار تا رسیدن وسیله حمل و نقل عمومی و احتمال شلوغی وسیله را دارد.

برای استفاده مردم از حمل و نقل همگانی باید مطلوبیت ایجاد کنیم مثلا کرایه ارزان تر یا ایجاد مسیر ویژه بی ارتی یا عبور مترو از زیر زمین و یا امکانات خاصی در ایستگاه یا وسیله یا اطلاع رسانی زمان رسیدن و … از راهکارهای کلی مطرح شده می باشند.

چه راهکارها و ایده هایی دارید که بتوانیم برای حمل و نقل همگانی مطلوبیت ایجاد کنیم که مسافرین در رقابت با خودروی شخصی از حمل و نقل همگانی استفاده کنند؟